top of page

Mistrz Cheng Gin-Gsao

Mistrz Cheng, Gin-Gsao (1911-1976). Jako dziecko mistrz Cheng uczył się Taizuquan od swojego dziadka. W wieku 15 lat zaczął trening Białego Żurawia po mistrzen Jin, Shao-Feng, pozostając z nim aż do jego śmierci przez 23 lata.

Mistrz Li Mao-Ching
Mistrz Kao-Tao

Wielki mistrz Li, Mao-Ching (李茂清) urodził się w mieście Qingdao (青島市), w Chinach, 5-tego Lipca 1927 roku. Rozpoczął trening sztuki walki w 1934 roku, w wieku ośmiu lat, pod przewodnictwem swego ojca oraz jego kuzyna Shang Huan’a.

Pierwszym podstawowym ćwiczeniem które poznał, była postawa Jeźdźca (Ma Bu, 馬步). Trening początkowo składał się z trwania w postawie Ma Bu przez pięć minut. Z czasem był w stanie utrzymać postawę przez 30 minut. Dopiero wówczas nauczyciele pozwolili mu uczyć się bojowych sekwencji (Tao Lu, 套路). W wieku lat szesnastu rozpoczął trening podstawowych technik kija (Gun, 棍), szabli (Dao, 刀) oraz miecza (Jian, 劍). W 1946 roku rozpoczął trening włóczni (Qiang, 槍), a w wieku 23 lat rozpoczął naukę Qin Na (擒拿).

W 16 roku życia został powołany do wojska. W tamtym okresie duża część szkolenia wojskowego była prowadzona i nadzorowana przez najbardziej znanych chińskich mistrzów sztuk walki. Dlatego też Mistrz Li miał więc nadzwyczajną okazję uczyć się od więcej niż jednego nauczyciela. Uczył się m.in.: Długiej Pięści (Changquan, 長拳) pod nadzorem Han, Qing-Tang’a (韓慶堂), Modliszki (Tang Lang Quan, 螳螂拳) pod nadzorem Fu, Jia-Bin’a (傅家賓), oraz Sun Bin Quan (孫臏拳) pod nadzorem Gao, Fang-Xian’a (高芳先). Gao, Fang-Xian był jednym z najbardziej wówczas szanowanych generałów Chiang, Kai-Shek’a.

Wielki Mistrz Han, Qing-Tang był jednym z wielu adeptów pierwszej generacji studentów Głównego Instytutu Guoshu w Nanjing [Nanjing Central Guoshu Institute (中央國術館)], organizacji założonej na początku XX wieku mającej za cel zachowanie, rozpowszechnianie i rozwój chińskich sztuk walki. Po wycofaniu się Chiang Kai-Shek’a na Tajwan w 1949 roku, Mistrz Han, wtedy dobrze już znany ze swoich umiejętności Qin Na, otrzymał posadę  nauczyciela w  Głównej Akademii Policyjnej w Taipej (中央警官學校).

W 1963 roku, kolega ze studiów Dr Yang Jwing-Ming’a, Nelson Tsou (鄒延凱), przedstawił go Mistrzowi Li. W tym czasie pan Tsou ćwiczył już od wielu lat pod przewodnictwem Mistrza Li. Dr Yang i pan Tsou utworzyli wspólnie klub Kung Fu Tamkang College w Tamshui na Tajwanie. Mistrz Li został poproszony o sprawowanie funkcji głównego instruktora klubu, w którym nauczano stylu Długiej Pięści. Wtedy właśnie Mistrz Li rozpoczął nauczanie dr Yang’a.

Dr. Yang: “Rozpocząłem naukę Długiej Pięści u Mistrza Li. Pamiętam, że podczas pierwszego treningu  w grupie było 105 studentów. Jednakże po kilku sparringach w ciągu kilku miesięcy grupa zmniejszyła się do około dwudziestu osób. Kiedy kończyłem studia 4 lata później, zostało nas tylko czterech z mojej grupy. Przez kilka kolejnych lat kontynuowałem naukę u Mistrza Li w Jianguo, gdzie był nauczycielem, i w końcu zostałem jego asystentem. Po roku poproszono mnie abym został nauczycielem sztuk walki w szkole w Banqiao znajdującej się na przedmieściach Taipei. Trzy lata później otrzymałem stopień magistra i zostałem powołany do wojska jako nauczyciel fizyki w Chińskiej Akademii Powietrznych Sił Zbrojnych. Po odsłużeniu roku powróciłem do szkoły Tamkang aby uczyć fizyki oraz kontynuować naukę u Mistrza Li aż do 8 sierpnia 1974 roku, dnia w którym przybyłem do USA na studia doktoranckie.”

 

 

Wywiad z dr Yang’iem, , Journal of Asian Martial Arts, Vol. 12, 2003, Michael De Marco

Kao, Tao (高濤) urodził się w Szanghaju (największym chińskim mieście) 8 sierpnia 1932 roku. Jego matka widziała pokaz Taiji w wykonaniu mistrza Yang Chengfu. Wywarło to na niej duże wrażenie.

W roku 1944, zachęcony przez matkę mistrz Kao rozpoczął naukę stylu Yang Taijiquan jako uczeń Yue, Huanzhi (樂奐之), który w tym czasie był nauczycielem w Katolickiej Szkole Średniej Zhendan w Szanghaju (震旦中學). Matka wielokrotnie przestrzegała syna przed studiowaniem technik bojowych. Chciała aby sumiennie ćwiczył ale wyłacznie w celu utrzymania zdrowego ciała i umysłu. Dziadek ze strony matki Kao, Zhongwei (高重威) został zabity z powodu swojej biegłości w sztukach walki. Od dziecka studiował Shaolin kung fu i znał się dobrze na technikach szabli, miecza, pałki i kija. Prowadził usługi ochroniarskie w okolicach jeziora Suzhou’s Tai (蘇州太湖). Posiadał ponad dziesięć statków i specjalizował się w transporcie dóbr klientów. Podczas transportu sam siadał w pierwszej łodzi, która oznakowana była dużą flagą z nawiskiem Kao na dziobie. Żaden pirat nie miał odwagi się zbliżyć. Jednakże z powodu swoich umiejętności, dziadkowi Mistrza Kao często rzucano wyzwania, aż w końcu, w wyniku intrygi, został zabity. Mimo iż Mistrz Kao trenował Taijiquan dla zdrowia, z powodu tradycyjnego sposobu treningu musiał poznać także bojowe zastosowania.

Mistrz Kao studiował pilnie pod okiem Yue Huanzhi przez trzy lata (do 1947 roku) aż do ukończenia gimnazjum. Nauczyciel Yue traktował go jak własnego syna często dając mu pieniądze i jedzenie. Matka mistrza Kao nagle przeszła na buddyzm, została mniszką i wyjechała w góry Putuo (普陀山). Mistrz Kao musiał udać się do Hong Kongu aby odszukać swego ojca, który opuścił rodzinę wiele lat wcześniej. Kiedy żegnał się z Yue Huanzhi, ten stwierdził że jego umiejętności są wystarczające by, mimo rozdzielenia, wykonywane przez niego techniki pozostały dokładne. Yue Huanzhi opłacił podróż Kao Tao do Hong Kongu. W czasie pobytu w Hong Kongu Mistrz Kao zainteresował się piłką nożną i pływaniem, a po ukończeniu szkoły średniej podjął pracę zarobkową.

Yue Huanzhi został otruty w 1961 roku w Szanghaju. Jakiś czas wcześniej wyleczył za pomocą Qigong wysoko postawionego komunistycznego oficera. Jednakże odmówił leczenia innych członków partii komunistycznej i wkrótce przypłacił to życiem.

W 1961  roku Komisja Spraw Zagranicznych Chin rekomendowała Mistrza Kao jako nauczyciela w Wyższej Szkole prowincji Xinzhu (新竹省立中學) oraz jako instruktora chińskich sztuk walki w czterech innych szkołach. To zdarzenie odświeżyło zainteresowanie sztukami walki Mistrza Kao.

Mistrz Yang Jwing-Ming

Dr Yang Jwing-Ming urodził się 11 sierpnia 1946 roku w Xinzhu Xian na Tajwanie. W wieku piętnastu lat rozpoczął swój trening Kung Fu/Wu Shu pod kierunkiem mistrza stylu Shaolin Białego Żurawia (Pai Huo) Cheng Gin-Gsao. Mistrz Cheng Gin-Gsao uczył się zaś Taizuquan od swego dziadka, kiedy był dzieckiem.

Mając 15 lat rozpoczął naukę Białego Żurawia od Mistrza Jin Shao-Feng i kontynuował ją przez 23 lata, aż do śmierci Mistrza Jin. Po trzynastu latach nauki u Mistrza Chenga (1961-1974) dr Yang Jwing-Ming został ekspertem stylu Białego Żurawia w ataku i obronie. Obejmuje to zarówno walkę gołymi rękami, jak i przy użyciu różnych broni, tj. szabli, kija, włóczni, trójzęba i dwóch krótkich pałek. U tego samego Mistrza dr Yang studiował też Qigong Białego Żurawia, Qin Na, masaż i leczenie ziołami.

W wieku 16 lat, dr Yang rozpoczął naukę Tai Chi Chuan (stylu Yang) u Mistrza Kao Tao. Kontynuował zaś ją u siedmiu mistrzów i praktykujących seniorów,  takich jak: Mistrz Li Mao-Ching i Mistrz Wilson Chen. Mistrz Li Mao-Ching uczył się Tai Chi Chuan u dobrze znanego Mistrza Han Ching-Tan, a Mistrz Chen studiował u Mistrza Chang Xiang-San. Dr Yang jest mistrzem Tai Chi miecza, Tai Chi szabli i Qigong Tai Chi.

W wieku 18 lat Mistrz Yang udał się do Tamkang College, aby studiować fizykę. W tym samym czasie rozpoczął naukę tradycyjnej Długiej Pięści Shaolin (Changquan) u mistrza Li Mao-Ching w Tamkang College Guoshu Club (1964-1968) i został asystentem instruktora u Mistrza Li. W 1971 roku otrzymał stopień magistra fizyki w National Taiwan Uniwersity i w tym samym roku został powołany do służby w Chińskich Siłach Powietrznych (1971-1972). Nauczał tam fizyki w Junior Academy of Chinese Air Force, prowadził także zajęcia Wushu.

W 1972 roku powrócił do Tamkang College, gdzie wykładał fizykę i uczył się od Mistrza Li północnego stylu Wushu, szczególnie długich technik gołych rąk (zwłaszcza kopnięć) i walki z bronią.

W 1974 roku dr Yang przybył do USA by studiować Mechanikę Inżynieryjną na Purdue Uniwersity. Na prośbę wielu studentów, dr Yang rozpoczął nauczanie Gongfu (Kung Fu), dzięki czemu na wiosnę 1975 roku powstał Chinese Kung Fu Research Club. W tym samym czasie dr Yang prowadził jeszcze kursy Taijiquan.

W maju 1978 roku uzyskał doktorat z fizyki na Mechanical Enginering w Purdue. W 1980 roku dr Yang wyjechał do Huston, aby pracować w Texas Instruments. Tam też założył Yang's Shaolin Kung Fu, przejętą przez jego ucznia Mr Jeffery Bolt'a, po wyjeździe dr Yanga do Bostonu w 1982 roku (gdzie założył Yang's Martial Arts Academy w październiku 1982 roku).

W styczniu 1984 roku dr Yang zrezygnował z kariery inżyniera, by więcej czasu spędzać na badaniu, nauce i pisaniu. W marcu 1986 roku nabył na własność działkę w Jamaica Plain na przedmieściu Bostonu i postanowił założyć w niej Kwaterę Główną nowej organizacji Yang's Martial Arts Association. Organizacja rozwijała się i w czerwcu 1989 roku YMAA stało się jedną z sekcji Yang's Oriental Arts Association, Inc (YOAA, Inc).

Podsumowując, dr Yang związany jest z chińskim Wushu od 1961 roku. Podczas tego czasu spędził 13 lat ucząc się Shaolin Białego Żurawia (Bai He), Shaolin Długa Pięść (Changquan) i Tai Chi Chuan. Dr Yang ma ponad dwadzieścia lat doświadczeń instruktorskich (7 lat na Taiwanie, 5 lat w Purdue Uniwersity, 2 lata w Houston i od 1982 roku naucza w Bostonie). Ponadto, dr Yang dostaje dużą ilość propozycji odwiedzenia seminariów na całym świecie, by podzielić się swoją wiedzą na temat chińskich sztuk walki i Qiqong. Odwiedził już Kanadę, Meksyk, Francję, Włochy, Polskę, Anglię, Irlandię, Szwecję, Niemcy i Związek Niepodległych Państw, Arabię Saudyjską, Holandię, Szwajcarię i wiele innych.

Mistrz Robert Wąs

Główny instruktor i dyrektor w YMAA Polska, Kraków
Prezydent YMAA na Polskę i Europę Wschodnią

Shaolin Kung Fu - Mistrz YMAA
Taijiquan - Instruktor (5 st.)
Qin Na - Asystent Instruktor
Qigong - Asytstent Instruktor

Ur. 24.04.1969 r. w Krakowie. Trening sztuk walki rozpoczął w wieku 12 lat od Judo. W wieku 16 lat trenował Taekwondo. W tym samym czasie zainteresował się Kung Fu i Taiji. Po kilku latach treningu pod okiem instr. Andrzeja Braksala uzyskał stopień instruktorski i dalej kontynuował swój trening. W 1989 r dzięki pomocy instr. Tadeusza Gackiego przystępuje oficjalnie do YMAA. Od tej pory nieprzerwanie szkoli się w kraju i zagranicą pod okiem dr Yang Jwing-Minga i innych nauczycieli sztuk walki, między innymi mistrza Li Mao-Ching, Liang Shou-You. Prowadzi oddział YMAA w Krakowie. W 1996 uzyskał stopień Asystenta Instr. YMAA, w 2004 Instruktora YMAA, w 2014 tytuł mistrza Shaolin Kung Fu w YMAA. Od 1999 r. pełni funkcję Prezydenta Wschodnioeuropejskiej Kwatery Głównej YMAA. Prowadzi szkolenia w zakresie Kung Fu, Taiji, Qin Na i Qigong w wielu krajach, m.in. we Włoszech, Holandii, Węgrzech, Francji, Portugalii, Irlandii, Anglii, Iranie, Południowej Afryce i USA. Triatlonista, ukończone dystanse: 1/8 IM, 1/4 IM, olimpijski, 1/2 IM.

Mistrz Pedro Rodriguez

Główny instruktor i dyrektor w YMAA Amadora

Shaolin Kung Fu - Mistrz YMAA
Taijiquan - Instruktor (5 st.)
Qin Na - Asystent Instruktor
Qigong - Asytstent Instruktor

Urodzony w 1970 roku w Portugalii. Od 14 roku życia trenuje Kung Fu. W 1991 Rozpoczął trening według szkoły YMAA uczestnicząc wielokrotnie w seminariach z Mistrzem Yang Jwing-Mingiem. Obecne prowadzi szkołe w Amadorze (miasteczko pod Lizboną). Posiada tytuł Mistrza Shaolin, Instruktora Taijiquan, asystenta instruktora Qigong i Qin Na.

Mistrz Victor Cascerio

Shaolin Kung Fu - Mistrz YMAA
Taijiquan - Instruktor (5 st.)
Qin Na - Asystent Instruktor
Qigong - Asytstent Instruktor

Urodzony w 1973 w Portugalii. Posiada tytuł mistrza Shaolin, Instruktora Taijiquan i asystenta instruktora Qigong i Qin Na.

bottom of page